اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران

اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
پیش نویس
      از ابتدای تاریخ بوم گردی وجود داشته،  و این بوم گردی باعث گسترش و رشد تمدن شده است.  در تاریخ ایران نیز بوم گردی هم وجود داشته،  و این بوم گردی ها غیر از پخش تمدن،  رشد و تکامل و یک نواختی تمدن را نیز بدنبال داشته است.  در ابتدا بدنبال یافتن طلوع خورشید تا توانستند بسمت شرق رفتند،  و وارد قاره آمریکا شدند و از آنجا به انگلستان و اثر مهم استون هنج را جا گداشتند.   در دوران دینها از الهه های مختلف باستانی،  تا امامان پاک،  از این شهر و دیار به آن شهر دیار،  برای دیدار و زیارت می رفتند.
اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
داستان اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
تصویر لوگوی ایران گردی،  عکس شماره ۱۶۰۸.
   توجه:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arq.ir.
اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
خوشه سار بوم گردی
خوشه سار بوم گردی چیست؟ و چه کسانی هستند؟  پاسخ از دید یک کارشناس این گروه:
      اشخاصی هستند،  که طی سالها به گونه های مختلف با هم آشنا شده و ارتباط دارند،  و ارزش‌ های میراث فرهنگی و زندگی بومی را فراتر از گفتار و نوشتار و هنر،  کم و بیش در رفتار و زندگی ‌شان وارد کرده ‌اند؛  مانند محل زندگی، پوشش، خوراک، شغل، موسیقی و…
      آنها با دید جدید،  به شکل ارگانیک یک شبکه بومی را تشکیل داده‌‌ اند،  و با یکدیگر دوستی و همکاری دارند،  تجاربشان را درمیان می ‌گذارند و معرف یکدیگرند.  کم و بیش نسبت به اتفاقاتی که در حوزه میراث فرهنگی و طبیعی کشور می‌افتد حساس ‌اند،  و در حد توان برای بهبود آن یاری و همدلی می ‌کنند.  تقریبا تمام این افراد در مراحل طراحی،  تهیه مصالح و اجرای فضای معماری مورد نظرشان عملا وارد شدند،  و مهارت و دانش کسب کردند،  و همین موضوع کم و بیش نسبت به تهیه پوشاک و طبعاً خوراکشان نیز دخیل بوده است.
      در  یک کلام،  زندگی مفید نزدیک به طبیعت در بافت های قدیمی شهری و روستایی را انتخاب کرده،  و به دور از ساختار مدرنیزه و نیز بروکراسی و اداری رایج کشور،  ارزش های میراث فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری را در حوزه فعالیت خود زنده نگه می دارند.
داستان اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
   *  شاید بتوان در مورد ایشان وجوه مشترک زیر را برشمرد:
      انتخاب خانه ‌ای بومی،  مرمت و سکونت در آن،  استفاده از معماری داخلی ساده محلی،  پذیرایی با غذای اصیل بومی،  درگیر کردن ساکنین محلی در فعالیت های خود،  احترام به فرهنگ و آیین های مردم بومی،  معرفی هنرها و صنایع خاص منطقه،  معرفی موسیقی ایرانی، عرفانی و تلفیق آن با موسیقی جهان،  و….
بسی رنج برده‌اند سال های پیش             که بوم زنده ماند به کردار خویش
زخورد و زپوشاک و در کار و جای                زبوم بهره بردند لیکن به جای
به صدها مکان در دل مرز و بوم                 چو خوشه پراکنده‌اند بهر بوم
از اول نبشناختند یکدگر                          به ره آمدند یاور همدگر
چو بومی به رنج آورد روزگار                      دگر خوشه‌ها را نماند قرار
شما هم چو یاور به بومی شوید               یکی دانه‌ی خوشه‌ساری شوید
داستان اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
   *  فهرست تعدادی از اعضای خوشه سار بوم گردی:
   مازیار آل داوود:  روستای گرمه  (اقامتگاه آتشونی) – ۰۹۱۲۵۵۷۹۶۴۳
   اکبر رضوانیان:  کاشان (خانه نقلی) –    http://www.noghlihouse.com۰۹۱۳۲۷۶۵۹۸۴
   فرزین ملکی:  چلاسرو جل تنکابن (خانه گِلی) – http://www.caspiantrek.com  ۰۹۱۱۲۹۱۰۷۰۰
   حمید غنی:  سمیرم (چادر عشایری) – ۰۹۳۸۳۹۳۳۶۱۰
   حسن ابراهیمی:  روستای میمند کرمان – ۰۹۱۳۳۹۲۶۱۹۹
   احسان تاج زاد: اصفهان (روستای قِهی) – ۰۹۱۲۱۰۱۳۰۳۷
   توماج مقدس زاده: اصفهان (روستای قهی) – ۰۹۱۳۱۲۷۰۵۷۸
   محمد جلالی:  اصفهان (تودشک) – ۰۹۱۳۹۱۶۵۷۵۲
   افشین عباس نژاد هنگامی:  جزیره قشم (جزیره هنگام) – ۰۹۱۷۹۷۷۳۰۵۶ -۰۷۶۳۵۲۴۱۴۳۱
   خانواده طباطبایی:  روستای فرحزاد – ۰۹۱۳۳۲۳۴۱۸۸
   صادق مقانلو:  اردبیل (چادر عشایری) – ۰۹۱۴۸۰۹۲۳۵۵
   خانواده میری:  سعادت شهر (پاسارگاد) – ۰۹۱۷۹۲۷۲۹۳۲
   انوری:  ترکمن صحرا – ۰۹۱۲۷۲۰۶۷۴۱
   اکبر مشکاتی:  گیلان (روستای قاسم آباد) – ۰۹۱۳۲۷۶۵۹۸۴
   سیاوش جلالی:  انارک (رباط انارک) – ۰۹۱۲۲۹۸۳۵۷۵
   آرش نور آقایی   http://nooraghayee.com/index.php
   و . . . .  گته گلی خانه  و …..
داستان اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
   منظره ای از اطراف چلاسر و جل در شهرستان تنکابن، استان مازندران کشور ایران،  عکس شماره ۸۵۷۳.
اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
خونه گلی
مطلب از سایت:  http://www.caspiantrek.com
هر کسی کو دور ماند از اصل خویش <><> باز جوید روزگار وصل خویش
   فرزین ملکی:  از سن هفت سالگی با اروپا و زندگی در غرب آشنا شده و طعم غربت را چشیدم. حدود بیست سال در انگلستان زندکی کردم . در سال ۹۳ میلادی از دانشگاه گلاسگو مدرک پزشکی ام رو گرفتم و هشت سال به طبابت مشغول بودم ولی پزشکی برای من نبود. تصمیم گرفتم مسیر زندگی ام رو تغییر داده و به اصل و ریشه خود برگردم. در سال ۱۳۷۹ با همسرم الخاندرا به ایران برگشتیم و پس از مدتی ایرانگردی خونه گلی رو طراحی کرده و ساختیم. پس از ساخت خونه پنج سال در ونزوئلا زندگی کردیم و برای امرار معاش مترجم فارسی اسپانیایی بودم اما باز از اصل خویش دور شدم. در اواخر دهه هشتاد خونه گلی رو به یک اقامت گاه بومی با هدف پذیرایی از میهمانان خاص منجمله طبیعت گردان و پویندگان زندگی ساده ،سالم و طبیعی، سخت ولی با عشق و کم دغدغه به سبک قدیم تبدیل کردیم.
خونه گلی هنوز هم خانه ما است و هم اقامتگاه شما میهمانان گرامی آینده…..
داستان اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
تصویر آگهی خونه گلی،  عکس شماره ۸۵۷۲.
      خونه گلی یک ساختمان دو طبقه زگالی است که با چوب و کاهگل در باغی به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع ساخته شده و ابعاد آن ۱۰ در ۱۰ متر مربع می باشد.  سقف آن از سفال های دست ساز گیلان می باشد. بسیاری از مصالح به کار برده شده در ساخت خونه گلی بازیافتی هستند.  تعریف خانه زگالی در اینجا.
   داخل خونه گلی ــ  در طبقه همکف یک آشپزخانه، یک اتاق ۲۰ متری و یک دوش آبگرم و سرویس ایرانی وجود دارد. این طبقه با یک پلکان چوبی به طبقه بالا راه دارد،  که در آن یک اتاق بزرگتر و یک ایوان بزرگ جنوبی با چشم انداز جنگل و مراتع گلیجان تنکابن و ییلاقات منطقه وجود دارد.  بسیاری از دکوراسیون خونه سنتی می باشد،  به طور مثال برای پوشش کف خونه از گلیم و نمد دست ساز چلاسر و جواهرده و دیگر نقاط ایران استفاده شده است،  و دور دیوار کاهگلی با حصیر های ۵۰ ساله بندر انزلی پوشیده شده اند.  در خونه گلی میز غذاخوری، تخت خواب، تلویزیون و یا رادیو و حتی تلفن وجود ندارد.  موبایل در خونه گلی آنتن می دهد.  غرفه ای برای سوغات خونه گلی در طبقه پایین در نظر گرفته شده است،  که میهمانان می توانند چای مرغوب شمال،  چادر شب و دیگر صنایع دستی را خریداری نمایند.
  
کلیپ فضای باغ خونه گلی،  کلیپ شماره ۱۵۱.
   محوطه خونه گلی ــ  مساحت باغ حدود هفت هزار متر مربع است و در داخل باغ حدود ۱۳۰ نهال و درخت مرکبات از انواع مختلف وجود دارند. علاوه بر آن خرمالو و ازگیل ژاپنی، سیب و به جنگلی و چند درخت جنگلی موجود میباشند. میوه ها برای مصرف مسافران بوده و مازاد آن برای فروش موجود است. چند بوته چای که یادگار قدیم باشد حفظ شده اند. علاوه بر خونه گلی در چند متری آن در همین محوطه “کلبه شمس” وجود دارد،  که اقامتگاه میزبانان مسافرین بوده و تنور نانی نیز در ایوان آن وجود دارد. یک آلاچیق تابستانه برای استراحت و نرمش در وسط باغ با چوب و نی تعبیه شده است. در انتهای شمالی باغ یک تاب بزرگ برای استفاده میهمانان خصوصأ مسافران خردسال به چشم می خورد.
      یک سالن ۴۵ متری برای گروه ها و کارگاه های ویژه منجمله یوگا و مراقبه در انتهای باغ برای سال ۱۳۹۵ تعبیه شده است.
      کلبه دنجی در گوشه ای از باغ بدون برق مناسب افرادی است که می خواهند چند روز را در خلوت خود بوده و استراحت نمایند در ضمن این کلبه برای زوج هایی مناسب است،  که مایل هستند با هزینه کمتری سفر کنند.  این کلبه در صورت تکمیل بودن خونه قابل اجاره می باشد.
      در چند قدمی این کلبه بنایی چوبی وجود دارد،  که شامل یک دوش حمام با آبگرمکن برقی،  یک سرویس فرنگی و یک سرویس ایرانی است.
   ظرفیت خونه گلی ــ  ظرفیت خونه گلی در دو طبقه مجزا ۱۰ نفر بوده،  که با انضمام کلبه داخل باغ به ۱۳ نفر قابل افزایش است.
      خونه گلی محیطی است مناسب و خاطره انگیز برای آنانی که قصد سفر با کودکان را دارند.  در حال حاضر جذابیت هایی که برای کودکان وجود دارند یک تاب بزرگ و انواع حیوانات اهلی مانند مرغ، خروس، سگ، میباشند.  یک خونه درختی نیز برای بازی کودکان در انتهای باغ تعبیه شده است.  همسایگان گاو و گوسفند و بز زیاد دارند،  و به فصل خودش کودکان می توانند با یک پیاده روی کوتاه آنها را ببینند.
       در خونه گلی غذا‌ها بسته به فصل و تازه صرفأ برای شما میهمانان عزیز تهیه و سرو می شود،  و از شما دعوت می‌کنیم برای کسب تجربه جدید از آوردن مواد غذایی صنعتی خصوصأ چیپس و پفک و نوشابه ‌های گازدار خودداری فرمایید.
امکان انتخاب نوع غذا از طرف میهمانان فقط در هنگام رزرواسیون وجود دارد.
      خونه گلی بر این است تا به میهمانان گرامی تجربه ‌ای جدید از سفر را خاطر نشان سازد و لذا صرفاً اجاره خانه بدون وعده‌ های غذایی میسر نمی‌باشد،  در این راستا میهمانان زحمت آشپزی در خونه گلی را ندارند،  و در صورت احتیاج به رژیم غذایی خاص لطفأ هنگام رزرواسیون هماهنگ کنند.
      تجربه چشیدن طعم غذاهای محلی به سبک خونه گلی بدون اقامت میسر می باشد.  اغلب مواد اولیه در خود محل تهیه شده و بومی میباشند مانند برنج تک شالی تک خرمن،  انواع لبنیات و سبزیجات محلی که توسط زنان محلی کاشت میشوند.  غذاها همگی بومی بوده و بر اساس نسخه های قدیمی غذاهای خانگی می باشند.  آب آشامیدنی از چشمه کوه های اطراف تهیه می شود و همچنین تنوری برای پخت نان محلی یا “کلاس” در کلبه شمس در مجاورت خونه گلی موجود است.  در خونه گلی بهترین چای ایرانی و قهوه خوب ایتالیایی سرو میگردد.
      در ضمن غذاهای خونه گلی بسته به فصول سال دارند در بهار و زمستان متفاوت می باشند.  در بهار باقالی پلو با ماهی دودی و پنیر برشته به همراه سیر تازه، در تابستان میرزاقاسمی تهیه شده با بادمجان دودی به همراه ماهی شور و سیر تازه ، سبزی و ماست محلی و یا باقالاقاتوق و حتی ترش واش با ماهی دودی به عنوان مزه،  در فصل پاییز و زمستان ماهی سفید تازه صید شده به صورت مالا و یا گردویج (شکم پر) و ترش تره و یا دیگ تره، فسنجان با مغز گردوی ارگانیک جنگلی، رب انار ترش محلی و گوشت گوساله محلی بخشی از غذا ها می باشند.
       برای صبحانه شیر تازه محلی، پنیر محلی، مربای خونگی، عسل ارتفاعات منطقه و تخم مرغ و مغز گردوی محلی سرو می گردد. تلاش می کنیم حداقل یک وعده نان خانگی با آرد گندم سبوس دار ارگانیک آسیاب سنگی شده را به میهمانان تقدیم نماییم.
   جاذبه های منطقه ــ  برای گشت و گذار در مناطق جنگلی دو گزینه وجود دارد:  اولأ مسیر هاییکه به سادگی و بدون حظور راهنما قابل دسترسی هستند،  و دومأ مسیر هاییکه الزامأ باید با راهنمای محلی رفتبرای برنامه های جنگل پیمایی توصیه می کنیم حتمأ کفش کوه مناسب،  بادگیر و ترجیحأ باتوم هم به همراه داشته باشید.  یک کوله پشتی کوچک که می تونه یک بطری آب و تنقلات برای تو راه رو داشته باشه برای برنامه های چند ساعته بد نیست.  در فصل تابستان کلاه و کرم ضد آفتاب کمک می کنه تا از گرما زدگی و آفتاب سوختگی در امان باشید.  برای آبتنی در رودخانه مایو و حوله بد ایده ای نیست.  حالا چند نمونه از جاذبه های گردشگری طبیعی/فرهنگی منطقه رو معرفی میکنیم :
   دریاسر  ــ  دریاسر از معروفترین و دیدنیترین مراتعی است که در تنکابن و به گفته ایی شاید در ایران وجود داشته باشد. پس از یک سفر کوتاه ۳۵ دقیقه ای با اتوموبیل از خونه گلی تا اسل محله پیاده روی خود را شروع کنیم. راه مالرو از انتهای جنوبی روستا از جنگل زیبایی عبور می کند که با شیبی تند در عرض یک ساعت و اندی ما را از ارتفاع ۱۲۰۰ متر به ۱۷۰۰ متر میرساند. در سمت چپ مسیر در دره ای مملو از درختان جنگلی منجمله تعدادی سرخدار رودخانه ای پر شیب جاریست که از برفچالهای سیالان و کندیگان سرچشمه میگیرد.
      مسیر دریاسر در نهایت به قلل مرفع منطقه دوهزار از جمله قلل یان، کنگرچال، چالکی، خانه بن، نیار دره، سیه کل، کندیگان و مرتفع ترین آنها سیالان یا سیاه لانه با ۴۲۵۰ متر ارتفاع منتهی می شود.  در کلیه این مسیر ها مراتع ، گوسفند سرا و گاو سراهایی هستند که در آن دامداران زحمتکش به روش سنتی مرغوبترین لبنیات را تهیه کرده که در خونه گلی سرو می شوند.
      مسیر دریاسر از این جهت حاعذ اهمیت است که در قدیم برای عبور و مرور مردم ناحیه برای دسترسی به هنیز الموت و دشت قزوین استفاده می شده است
   کارگاه سفالگری سنتی ــ  در منطقه سیاهگلچال در انتهای یک جاده جنگلی پای کوه دو سه تا خانه وجود دارد که در آنها مهربانترین و با ذوقترین آدمها رو که به روش چند هزار ساله هنوز که هنوزه با چرخ پایی کوزه، دوشان، گمج و انواع سفالهای تزئینی برای پخش در سراسر کشور تولید می کنند.  یکی از دیدنیترین جاذبه های غرب مازندران کارگاه خانواده محبی است.  کلیپ سفالگری سنتی در اینجا.
   کارگاه آهنگری اوستا نوروز ــ  در سلیمان آباد استادی ماهر از نسل قدیم داس، تبر، بیل و دیگر مایحتاج کشاورزان زخمتکش منطقه را در کوره زغال سنگی باد دستان توانمند خویش می سازد.  بازدید از این کارگاه از جذابیت های درجه یک منطقه می باشد.
   کارخانه چای چلاسر ــ  کارخانه ایی با قدمت هشتاد سال با ماشین آلاتی از شفیلد و لیورپول بریتانیا، نمادی از حظور استعمار انگلستان در شمال ایران. این کارخانه با عشق و حس میهن پرستی مالک محترم آن جناب آقای منوچهر دریانی که از اساتید چای شناسی می باشند، هنوز از بهترین چای های ایرانی را برای مصرف شما میهمانان به ارمغان می آورد.
   قلعه مارکوه و شاه‌نشین ــ  در روستای کتالم بالای تپه ای به همین اسم بازمانده برج دیدبانی وجود دارد که برای محافظت از منطقه استفاده می شده است. می گویند از زمان حسن صباح بوده است. ارتفاع این تپه ۲۲۰ متر بوده و پس از یک پیاده روی بیست دقیقه ای ( حدود ۳۴۰ پله کوتاه).
      به چشم اندازی کم در نظیر میرسم که از اونجا رامسر تا متل قو زیر پایتان پیداست.  به نقل از یک منبع محلی حدود بیست سال پیش که کارشناسان باستانشناس این قلعه رو حفاری می کرده اند اسکلت انسانی رو پیدا کرده اند که با ۲۱۰ سانت طول به نظر می رسه،  که رییس آنجا بوده. گویا این اسکلت در یکی از موزه های تهران نگهداری می شود.
      بخش شاه نشین در تپه ای درست پشت آبگرم هتل رامسر قرار داره که یک ساعت پیاده روی داشته و جز چند لایه سنگ و ساروج چیزی از اون باقی نمونده و جنگل قلمروی خودش رو پس از گذشت قرن ها پس گرفته.  این مسیر برای یک پیاده روی متوسط و سپس یک وان آب داغ گوگردی در یکی از حمام های مجاور عالیه.
   روستای خانیان و آرود ــ  در جاده سه هزار چندین مسیر کوهپیمایی وجود دارند که یکی از آنها از روستای خانیان عبور میکنه. فاصله روستای خانیان از خونه گلی ۴۰ دقیقه با ماشین هستش که سپس یک مسیر بی نهایت زیبای جنگلی از کنار روستای خانیان میگذره که به مراتع چرکاکوتی، لشم، لوسره و… در نهایت به قله بلس کوه با یکی از زیباترین چشم اندازهای قلل ایران زمین منتهی میشه. روی قله که می ایستیم دریای خزر از یک طرف و از طرف دیگر رشته کوههای علم کوه و دیواره آن و قلل دوهزار منجمله سیالان رو در یک پانورامای فوق العاده داریم.
      آرود روستایی است که یک امامزاده خیلی زیبا با چشمه ایی بسیار پر آب داره که راه آن از روستای قاضی محله ( حدودأ یک ساعت از خونه گلی با خودروی سواری) شروع میشه و پس از یک ساعت و نیم جنگل پیمایی به آرود و خونه های گلی قدیمیش می رسیم. ادامه مسیر به قلل اسپکر و مقصوره و خط الرأس کالاهو می خوره که منطقه ایست بسیار بکر و وحشی با تنوع حیات وحش فراوان منجمله خرس، بز کوهی، پلنگ و انواع پرندگاه مانند مرغ کوهی و کبک
   مسیر الموت به سه هزار ــ  این مسیر که در حال حاظر با خودروی شخصی قابل تردد هست یکی از زیباترین و هنوز بکرترین مسیرهای کوهپیمایی می باشد که بین گردشگران خارجی طرفدار بسیار دارد. اهمیت و معروف بودن آن بر میگردد به حضور قلعه حسن صباح در روستای گازرخان الموت. مسیر متداول پیاده روی از روستای پیچ بن الموت تا روستای مران سه هزار است که از کاروانسرای سلمبار، روستای سلمبار و کلام لات می گذرد. این مسیر در یک روز و درجه سختی متوسط قابل پیمایش است.
   آبگرم سه هزار ــ  برای رسیدن به آبگرم سه هزار اول باید به درجان و شهرستان رفت که از خونه گلی کلأ یک ساعت و نیم رانندگی داریم. بیشتر مسیر خاکی با دست انداز ناجورمی باشد. سپس از یک مسیربسیار زیبا ی مالروی قدیمی که به پراچان طالقان منتهی میگردد عبور کرده و پس از دو ساعت پیاده روی و عبور از رودخانه های خروشان به آبگرم می رسیم. در این مسیر قاطر برای حمل بارها موجود است.
   آبشار تودارک ــ  آبشاری به ارتفاع ۵۰ متر در کنار یک جاده خاکی جنگلی که از روستای لشتو انشعاب میگیرد.  فاصله این آبشار تا خونه گلی یک ساعت می باشد و آبشار درست در مجاورت جاده قرار دارد.
      روستا های ییلاقی پیشکوه، سیب کلایه ، دمیرون، لمیرا، ولگ سرو چینهروستا هایی هستند ییلاقی و بکرو که در یک برنامه یک و یا دو روزه از خونه گلی قابل بازدید هستند. آز آنجاییکه تمامی این روستاها بالای خط جنگل واقع شده اند چشم انداز آنها به روی جلگه تنکابن و رامسر و دریای خزر کم نظیر است. در حال حاضر خوشبختانه هنوز جاده ماشین رو برای دسترسی به این روستاها وجود ندارد.
   آبگرم فلک‌ده ــ  فلک ده جاده ایست جنگلی که از گلیج پل در اوایل جاده دو هزار و سه هزار انشعاب میگیره و حدودأ پس از بیست کیلومتر ماشین سواری به دکه هایی میرسیم که اتاق کرایه میدن و مسیر جنگلی تا آبگرم که در دل غاری در چند متری رودخانه قرار داره ده دقیقه است.
   کارگاه ها و برنامه های ویژه ــ  جهت دریافت اطلاعات به روز در مورد دوره های یوگا و مراقبه لطفأ با ایمیل تماس حاصل فرمایید.
      در فصل تابستان برنامه مکالمه اسپانیولی در محیط خونه گلی برای دانش جویان و علاقه مندان به دومین زبان مطرح دنیا پس از انگلیسی موجود است. دوستان می توانند با اقامت چند روزه تا چند هفته ایی و یا به صورت دوره ایی زبان خود را تقویت نموده و در ضمن از دیگر مزایای زندگی در روستا و در مجاورت طبیعت خونه گلی لذت ببرند.
      از شما میهمانان گرامی آینده خونه گلی دعوت می کنیم به چند نکته پیش از رزرواسیون توجه بفرمایید:  اقامت در خونه گلی فقط با رزرواسیون قبلی امکان پذیر می باشد.  لطفأ از بازدید سرزده خودداری کنید.
      خونه گلی یک محیط آرام ،خانوادگی و دوستانه است،  خونه گلی یک ویلا نیست،  خونه گلی هتل نیست لذا آن را با هتل مقایسه نفرماییددر خونه گلی رادیو، تلویزیون، مبلمان و تخت‌خواب وجود ندارد،  و لذا ممکن است برای مهمانانی که با زمین نشستن و خوابیدن مشکل دارند،  و یا دوستان جوانی که به دنبال هیاهو هستند مناسب نباشد.
      اقامت در خانه گلی به شما این فرصت را می‌دهد تا چند روزی به دور از هیاهوی شهری در سکوت و آرامش روستایی در خلوت خود و یا همراه خانواده و دوستان نوعی دیگر از زندگی و لذت‌هایش را تجربه کنید. در اینجا تفریح گردش در طبیعت و مشاهده‌ی چشم‌اندازهای بی‌نظیر آن، تنفس هوای خوب و تمیز، خوردن غذا های تازه و محلی و شب‌ها جمع شدن به دور آتش به جای تلویزیون می‌باشد.
. . . اگر مایل هستید به اصل طبیعی انسان برگردید،  خونه گلی محیط بدی نیست . . .
      در خونه گلی کولر موجود نمیباشد. در تابستان خونه به دلیل کاهگلی بودن عمومأ خنک می باشد،  و برای دوستانی که گرمایی هستند پنکه در نظر گرفته ایم. در فصل زمستان نیز دمای خونه در فضاهای مختلف متفاوت است زیرا شوفاژ و یا سیستم گرمایش مرکزی در کار نیست. یک بخاری هیزمی هست یک کرسی و بس. در قدیم و همچنین در اروپای امروزی که سوخت کمیاب و گران است انسانها با لباس خود را گرم نگه می داشتند و این جزوی از فلسفه زندگی ما است. هماهنگی با طبیعت از ارکان زندگی سالم می باشد.
      پنجره های خونه گلی توری ندارند،  چون دوست داریم باغ زیبایمان و طبیعت اطراف رو بدون واسطه تماشاه کنید. برای شب در فصل تابستان پشه بند موجود می باشد.
      هزینه اقامت در خونه گلی به چند فاکتور بستگی دارد،  منجمله تعداد مهمانان، تعداد شب‌ها و خدماتی که ارائه می‌گردد.
      لطفأ دقت بفرمایید برنامه هاییکه در سایت آمده اند با هماهنگی قبلی و در صورت مهیا بودن شرایط قابل اجرا هستند،  مانند زبان اسپانیولی و یا کارگاه های خاص.  برای این برنامه ها هزینه ای مجزا در نظر گرفته شده است. همچنین هزینه راهنمای محلی برای گشت ها جزئی از قیمت اقامت و غذا نمی باشد.
       عمومأ برای میهمانان ایرانی کل خونه و باغ دربست قابل اجاره می باشد مگر اینکه میهمان خارجی داشته باشیم که از قبل به اطلاعتان خواهیم رساند. حداکثر ظرفیت خونه گلی به انزمام کلبه ۱۳ نفر بوده و حداقلی در نظر نگرفته ایم مگر در تعطیلی های چندین روزه مانند تعطیلی اواسط خرداد،  قابل توجه است که کلبه باغ برق ندارد و سرویس های بهداشتی جدا از کلبه هستند.
      اگر چنانچه خونه گلی و این سبک زندگی برای شما عجیب به نظر می رسد،  به خودتان سخت نگیرید، خونه گلی برای شما نیست!
       جهت رزرواسیون ۵۰% مبلغ کل هزینه و مابقی پیش از ورود مهمانان از طریق انتقال بانکی قابل پرداخت می‌باشد.   جهت اطلاعات بیشتر لطفأ با ما تماس بگیریدجهت دریافت اطلاعات به روز در مورد دوره های یوگا و مراقبه لطفأ با ایمیل تماس حاصل فرمایید.
       در فصل تابستان برنامه مکالمه اسپانیولی در محیط خونه گلی برای دانش جویان و علاقه مندان به دومین زبان مطرح دنیا پس از انگلیسی موجود است. دوستان می توانند با اقامت چند روزه تا چند هفته ایی و یا به صورت دوره ایی زبان خود را تقویت نموده،  و در ضمن از دیگر مزایای زندگی در روستا و در مجاورت طبیعت خونه گلی لذت ببرند.
       از آژانس ها و اشخاصی که مایل به همکاری با ما هستند دعوت می شود،  با تلفن ۰۹۱۱۲۹۱۰۷۰۰ و یا ایمیل info@khoonegeli.com تماس حاصل فرمایند.
      جهت اطلاعات بیشتر به ما ایمیل بزنید و یا با شماره تلفن های زیر بین ساعات ۸ الی ۱۹ تماس حاصل فرمایید.
  ــ  ایمیل خونه گلی یا ایمیل فرزین ملکی:   info@khoonegeli.com 
  ــ  تلفن خونه گلی یا تلفن فرزین ملکی:   ۰۹۳۷۱۵۰۱۹۹۳   و  ۰۹۱۱۲۹۱۰۷۰۰
. . . جهت دیدن عکسها و مطالب بیشتر به وبسایت خونه گلی در زیر مراجعه نمایید . . .
 اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران
کلیپ اطراف راویدسرا و خونه گلی،  شماره ۱۲۱۱.  
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه ۱:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه ۲:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arq.ir.
ارگ ایران   http://arq.ir
 
این نوشته در عمومی ایران ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۲ Responses to اکوتوریسم یا بوم گردی در ایران

  1. اسی می‌گوید:

    خیلی عالی است، من عاشق بومگردی یا گردشگری بومی و طبیعت گرایی هستم، خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *