داستانهای تاریخی سنتی اساطیری جهان

داستان های تاریخی و اساطیر جهان
پیش نویس
      داستان های تاریخی و افسانه ها و اساطیر در جهان فراوان است،  وقتی آنها را پیگیری نماییم،  ریشه بیشتر آنها را در ادبیات تاریخی قاره کهن می یابیم،  در این پست از آنها می نویسم،  و به مروز ادامه می دهم.
داستانهای تاریخی سنتی اساطیری جهان 
 ــ  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arq.ir .
. . . ادامه دارد و باز نویسی می شود . . .
داستانهای تاریخی سنتی اساطیری جهان
اساطیر یونان باستان
      آنچه امروزه به گوش ما خوانده و بعنوان اساطیر یونان با انواع ترفندها در کله ها فرو کرده اند،  چیزی نیست جز افسانه های قاره کهن.  افسانه هایی که از داستانها و زندگی های قدیمی دینی و مردمی شکل گرفته،  و به گونه های مختلف تا به دوران نویسایی نو رسیده،  و سپس با تغییرات مورد نیاز سیاسی و اجتماعی،  در کتب جا خوش کرده اند.  این اسطوره ‌های می‌کوشند منشا جهان را توصیف کنند،  و جزئیات زندگی‌ها و ماجراها در طیف گسترده ‌ای از خدایان، الهه‌ها، قهرمانان، پهلوانان و موجودات افسانه ای را بیان ‌کرده اند.
      قدیمی‌ترین منابع ادبی که در واقع یونی آنی،  در جنوب بین النهرین و جنوب غربی ایران است،  ولی غربیها با ترفند می گویند کشور یونان امروزی است،  شامل اشعار حماسی ایلیاد و ادیسه هومر، بر داستان جنگ تروآ و اتفاقات بعدی آن است.  هزیود، شاعر معاصر هومر،  دو اثر به نام ‌های تئوگونیا و کارها و روزها نوشته است،  که درباره پیدایش جهان،  جانشینی قوانین الهی،  جانشینی نسل‌ های بشر،  ریشه مشکلات انسان و ریشه کار های فداکارانه سخن می‌گوید.  همچنین اساطیر در سرود های هومری،  در قطعات اشعار حماسی از چرخه حماسی،  در اشعار غنایی،  در کار های تراژدیک قرن پنجم قبل از میلاد،  در آثار محققان و شاعران عصر دروغ هلنیسم است،  و سپس قرنها بعد،  در متون امپراتوری روم نوشته شده.
   جالب:  غربیها می گویند:  "داستان‌های اساطیری یونان هویت عام این کشور را رقم زده‌اند،  و از هنگام ظهورشان در سدهٔ هشت پیش از میلاد از طریق اشعار حماسی هومر، تأثیری به‌سزا در تحول هنر، موسیقی و ادبیات اروپای غربی داشته‌اند."  به راحتی اعتراف می کنند،  که اگر این حماسه ها نباشد، اروپای غربی هم بی اصل و نسب می شود.  معنی آن می شود:  اگر تاریخ و ادبیات را از قاره کهن دزدیدیم حق داریم.
   فهرست شخصیت‌های اسطوره‌های یونانی ــ  این فهرست با کمی تغییر آوا،  درواقع از افسانه های قاره کهن می باشند.
   ــ  دوازده ایزد المپ‌نشین:   آپولو (خدای موسیقی و هنر)،  آتنا (ایزدبانوی خرد)،  آرتمیس (ایزدبانوی شکار)،  آرس (خدای جنگ)،  آفرودیته (ایزدبانوی عشق و زیبایی)،  پوزئیدون (خدای دریا)،  دیمیتیر (ایزدبانوی کشاورزی)،  دیونیسوس (خدای شراب)،  زئوس (شاه خدایان)،  هرا (همسر زئوس)،  هرمس (خدای سفر)،  هفائستوس (خدای آهنگری)
   ــ  خدایان نخستین:  اورانوس، ایزد آسمان، پدر کرونوس و سایر تیتان‌ها، گایا، ایزدبانوی زمین، مادر کرونوس و سایر تیتان‌ها و گیگانتها.
   ــ  خدایان دیگر:  پان، ایزد حامی چوپانها و گله‌ها،  تریتون، فرمانروای دریاها، موز (ایزدبانوی یونانی) موزها.
   ــ  تیتان‌ها:  اطلس، تیتان حامل آسمان،  اقیانوس، تیتان رود محاط بر زمین،  پرومتیوس، تیتان حامی انسان، تمیس، تیتان تامل، مادر موز نه گانه (ایزدبانوان هنر و مصاحبان آپولون)،  کرونوس، تیتان فرمانروای خدایان پس از اورانوس و پیش از زئوس،  متیس، تیتان خرد، مادر آتنا.
داستانهای تاریخی سنتی اساطیری جهان
عکس پیکره زئوس در طرح خیالی،  عکس شماره ۸۵۲۱.
   داستان و پرت و پلا از ویکی پدیا:  فیدیاس آتنی،  در حدود سال ۴۳۵ پیش از میلاد،  این مجسمهٔ پیکره زئوس ۱۲ متری را ساخته و زینت نیایشگاه زئوس در المپیا کرد.  این مجسمه که یکی از عجایب هفتگانهٔ دنیای قدیم شناخته می‌شد،  بعدها دزدیده شد.  تصویر فوق نقاشی سده ۱۶ از این مجسمه‌ است.
   مهم  ــ  جوانان باهوش متخصص ایرانی،  اغفال ترفند های رنگارنگ تاریخ نویسی استعماری درباره موضوع های مختلف تاریخ نشوید.  آنها همه چیز را رنگ می کنند و دروغ و دونگ می گویند،  تا مقاصد خودشان را پیش ببرند،  خودتان بر اساس داده های واقعی تاریخی و ایرانی،  مستقل تحقیق و تحلیل کنید.
 
. . . ادامه دارد و باز نویسی می شود . . .
 
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه ۱:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه ۲:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arq.ir .
ارگ   http://arq.ir
 
این نوشته در تاریخ جهان ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۸ پاسخ به داستانهای تاریخی سنتی اساطیری جهان

 1. seodex می‌گوید:

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 2. پاک رویال می‌گوید:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل
  داشت.ممنون

  • انوش راوید می‌گوید:

   درود،  کدام لینک، چک کردم لینکها مشکلی نداشتند،  درصورت مشکل در باز شدن لینک،  می توانید موضوع لینک را در جستجو های تارنما بنویسید و به مطلب بروید،  تندرست و پیروز باشید

 3. coolerbaneh.ir می‌گوید:

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 4. لینک یاب می‌گوید:

  بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *