پرسش و پاسخ های شماره 12

پرسش و پاسخ های شماره 12
      تعداد دیگری از پرسش و پاسخ های قابل توجه پست های مختلف وبلاگ و یا ارسالی با ایمیل،  پرسشها خلاصه شده،  درود و سپاس،  خوب و بد،  و این قبیل را حذف کردم،  و تا آنجا که شده اشتباه های املایی و انشایی آنها را اصلاح نموده ام.  بخشی از پرسشها توسط بانو پرنیان حامد در اینجا پاسخ داده شده.
   ــ  گاهی از پاسخها ممکن است تا یک ماه طول بکشد،  همچنین درصورتی که نظر و پرسش شخصی از قلم افتاد لطفاً تکرار نماید.
تصویر انوش راوید در یک سایت تاریخی،  عکس شماره 3439.
   توجه:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
لوگو جهت آینده ای بهتر در گفتگو های تاریخی و جغرافیایی شرکت کنید،  عکس شماره 1533.
   توجه:  پاسخ های این صفحه مربوط به سال 1394 است،  امروزه در ادامه تحقیقات در دانش و بینش،  ممکن است تغییر داشته باشند،  اگر در موارد آنها پرسش و شبه دارید،  با آرامش و دید علمی مطرح نمایید.
   پرسش محمد 5301:  افرادی هستند که می گویند پاسارگاد ارامگاه کوروش بزرگ نیست. مثلا چون شکل ارامگاه یونانی است, در ان جا سکه های یونانی یافت شده ,کوروش در جنگ کشته شده و شکست خورده لذا کسی در ان شرایط که زنده مانده جان خود را گرفته و گریخته چطور جسد کوروش را اورده, جسد کوروش هم که داخل ارامگاه نیست, این که جسد را اعراب ازبین برده اند یا یونانیان قبول نمی کنند و این که انجا نام قبر مادر سلیمان داشته چطور ناگهانی ارامگاه کوروش شده است, این مسایل را چطور توجیه می کنید
   پاسخ انوش راوید:  کلی درباره این موضوعها نوشته شده،  با گشتی در اینترنت آنها را بیابید و اگر تخصص شما تاریخ است پیگیری نمایید و سعی کنید تخصصی و تخصصی تر شوید.
   پرسش علی 5302:  سلام میشه در مورد این شیطنت احتمالی بیشتر توضیح بدید ، یعنی در نگارش این منشور اشتباهی وجود داره یا در ترجمه؟
   پاسخ انوش راوید:  در اینجا.
پرسش رستم 5303:  درود  آیا آیین میترایی یک آیین ابراهیمی است؟  ممنون
   پاسخ انوش راوید:  در اینجا.
پرسش سمراد 5304:  نام کورش چندین بار به وصف در شاهنامه آمده؟
   پاسخ انوش راوید:  در اینجا.
پرسش گودرز 5305:  در شمال سرزمین بختیاری و در کنار روخانه دز دو روستا به نامهای لیوس و سزار وجود دارد ایا این نامها با ژولیوس سزار پیوستگی دارند؟
   پاسخ انوش راوید:  بله،  البته ژولیوس سزار با آن نامها بستگی دارد،  زیر تمدن و جریان های تاریخی و تاریخ اجتماعی از منطقه ایران شروع شد و به همه جهان رفت.
   پرسش سمیرا 5306:  آیا ریشه چهارشنبه سوری در داستان سیاوش و سودابه می باشد؟ تناقضات زیادی موجوده.
   پاسخ انوش راوید:  در اینجا.
   پرسش سروناز 5307:  در صورت امکان درباره مبدا تقویم اهورایی هم توضیح بدهید
   پاسخ انوش راوید:  در اینجا.
نظر شامیر 5308:  همه این تاریخ های دروغین و جعلی را یهودی هایی درست کردند بعد از تسلیم بابل بدست کورش پارسی هم در کتابهای تاریخی که قلم شرق باستان بدستشان افتاده بود و هم در توراتشان . تا قبل از تسلیم بابل توسط یهودی ها ( وزیر ملعون نبواخید نصیر = نبوکدنصر , دانیال نمک نشناس و جادوگر و شریر ), ایرانی ها, عشایری چادرنشین و بیابانگرد سرمازده سیبری بودند که به سرزمینهای گرم ایران و قفقاز و ترکمنستان و هند و پاکستان و افغانستان سرازیر شده بودند و آشوری ها و عیلامی ها آنها را اسقوپتی ها می نامیدند یعنی تاتارهای سفید ! که با شکار و تربیت اسب و البته دزدی و ایجاد نا امنی در مرزهای شرقی کشور باستانی آشور (حوالی اردکان امروزی و حوالی کویر نمک) روزگار می گذرانیدند. تاریخ ورود آنها به مرزهای شرقی آشور همزمان با ورود موسی از مصر به کنعان یعنی 3200 سال قبل بوده است.
   پاسخ انوش راوید:  دوران دوران تخصص است،  بجای چند جمله پراکنده،  بهتر است لینک های تخصصی بدهید.  تاریخ یک علم مانند همه علوم است،  همیجوری و داعشی که نمی شود درباره تاریخ گفت،  هر شخص که می خواهد نظرش مورد قبول واقع شود،  باید سالها مطالعه و تحقیق کند کتاب ها تخصصی نوشته باشد،  و به کلی پرسش،  پاسخ علمی داده و تمام مسائل علمی را رعایت کند.  من از همه عزیزان همه قشرها می خواهم،  به مسئله مهم زیر هم توجه داشته باشند:
   توجه:  قرن 21 زمان تخصص و تخصصی تر بودن است،  باید ذهنیت دوران جاهلیت را دور ریخت،  و در جهت حرفه شدن حرکت نمود.  در غیر اینصورت نه خود شخص نه جامعه ای که امثال او را زیاد داشته باشند،  موفق نخواهند شد،  که هیچ،  بلکه در فقر و بدبختی و نابودی فرو خواهند رفت.
   مهم:  دیگر پول مفت نفت نیست،  در نیم قرن گذشته این پول مفت باعث می شد،  بی جهت و بی تخصص حرکت کرد و بود،  اما از این تاریخ باید جدی و تخصصی بود.
   پرسش سوشیانت 5309:  اینکه می گویند اسراییل همان عزراییل است و یعنی ایل و قوم عزرا وعزرا در کوردی اتش معنا دهد پس یعنی قوم اتش و گویند اینها قوم ابراهیم کورد و اریایی بودند و در واقع بنی اسراییل در ابتدا همین کوردهای خودمان بودند و بعدا سامیها از یمن به انها اضافه شدند و زبان این کوردها تحت تاثیر عربی به عبری بدل گشت و در واقع یهود نه در فلسطین و نه مصر می زیستند و در واقع در همین عیلام خودمان یا حوالی خوزستان می زیستند و بیشتر پیامبران بنی اسراییل مانند داود و حتی موسی در عیلام ایران بودند و همچنین گفته پیامبر در باب انکه مهدی جسم بنی اسراییل دارد مراد انست که وی یا همان سوشیانت از نسل اریایی هستند کمااینکه سه منجی بشری داود نوه ابراهیم وعیسی نوه داود نوه ابراهیم و سوشیانت اریایی هستند نظرتان چیست؟
   پاسخ انوش راوید:  بنظرم هر کدام از آن مطالب نیازمند تحقیقات علمی تخصصی است،
  اسرائیل =  خاندان پاک یا مقدس.
  اس = از = پاک + ر = را = وابسته + ائیل = ایل = ال = خاندان.
  درباره آریایی نیز در اینجا توضیح نوشتم.
   پرسش ایمان 5310:  آیا شاهنشاهی ساسانیان دین ایران را زرتشتی و ایران را یکپارچه ملی کرد؟    
   پاسخ انوش راوید:  شاهنشاه زرتشتی ساسانی،  حاکم میترایی اشکانی را شکست داد،  ولی میترایی همچنان در جامعه باقی بود.  امید است ناسیونالیسم آینده ایرانی،  مسائل تاریخی را بدرستی درک کند،  و سمت و سوی یک جانبه دینی و فرقی نگیرد.  ناسیونالیسم ایرانی مجموعه ای از اندیشه های علمی و مکتبی است،  جهت گرفتن یا جهت دادن به آن در هر سمت و سو می شود فاشیسم،  که در نهایت نابودی است.
   پرسش نرگس 5311:  نظر شما درباره حیوان آزارها چیست؟
   پاسخ انوش راوید:  اینروزها زیاد می بینیم،  که حیوان آزاری رونق گرفته،  طبق قانون رشد و تکامل،  حیوان آزار از سنگ زدن به مرغ خانگی و گنجشک شروع می کند،  و به سگ و گربه و الاغ می رسد،  و در ادامه برای فرمول رشد و تکامل،  بسراغ انسان و جامعه می رود.  بطور کلی نباید به تک تک افراد حیوان آزار نگاه کرد،  باید به واقعیت های تاریخ اجتماعی پشت این قضیه اندیشید و بررسی های علمی نمود.
   پرسش شهرام 5312:  با سلام و خسته نباشید، با نوشته های شما و خانم پرنیان تقریبا اشنا هستم، در مورد دروغ حمله مغول ایا محققان دیگری چه خارجی یا ایرانی پژوهشی داشته اند؟ حتی در حد تشکیک. اگر بله، لطف کنید منابعی را معرفی کنید.
   پاسخ انوش راوید:  برای اولین بار کل تاریخ را من زیر سئوال برای تجدید نظر بردم،  در قرن گذشته جو سیستم آموزشی ایران کاری کرده بود،  که هیچ کس متوجه نشود و حتی فکرش را هم نکند،  صهیونیسم ها که از عوامل اصلی استعمار و امپریالیسم هستند،  تاریخ جهان را نوشته تا مقاصد خودشان را پیش ببرند.  تاریخ بعنوان مهمترین ابزار نرم برای کنترل و اداره جهان است،  همانگونه که امروزه در منطقه خودمان شاهد هستیم.  باید این ابزار را با آگاهی رساندن از دست دشمنان مردم ایران و جهان خارج نمود.  مشروح در اینجا.
      در مورد پاسخ شما عرض کنم، هر دو پدر بزرگ من از باسواد های دوران خودشان بودند، آنها به من گفتند که تاریخ این چیزهایی که شما در مدرسه می خوانید نیست.  من هنوز اشخاصی که توانسته باشند،  دروغ حمله مغول کشور مغولستانی را به ایران و جهان بر ملا کنند ندیدم،  جز همان افراد قدیمی،  که در مکتب خانه درس خوانده بودند،  و چیزی از آموزش های سیستم های آموزشی استعمار زده نمی دانستند.
   پرسش منصور 5313:  گفته میشود فردوسی و اسدی هر دو بزرگ شده طوس خراسان بودند، اگر خراسان را در شرق کشور بدانیم:
  1 – چرا در طوس هیچ بنای باستانی چند هزار ساله وجود ندارد مگر در شاهنامه آنهمه از پهلوان طوس صحبت نشده، با سفر به این مکان براحتی میتوان فهمید این طوس هیچ شباهتی به طوس شاهنامه و شهرهای قدیم ایران ندارد.
 2 – آرامگاه فردوسی در شمال شرق ولی اسدی در شمال غرب است.
  3 – در سروده های فردوسی و اسدی از کلمات لری بختیاری استفاده شده بطور نمونه
  فردوسی:  میان بسته دارید و بیدار بید <> همه در پناه جهاندار بید.  کلمه بید
اسدی:  به شادی و جام دمادم نبید <> همی خورد تا خور به خاور رسید.  نبید
    یکی شهر بودش دلارام و خَوش<> درازا و پهناش فرسنگ شَش.  خَوش و شَش
   غَو پیشرو خاست اندر زمان <> که آمد به ره چار ببر دمان.  غَو
  4 – فردوسی در قسمت پادشاهی خسرو پرویز میگوید:
فرستاده چون در خراسان رسید <><> به درگاه مرد تن آسان رسید
بگفت آنچ فرمان پرویز بود <><> که شاه جوان بود وخونریز بود
چو گستهم بشنید لشگر براند <><> پراکنده اکنده لشگر همه باز خواند
چنین تا به شهر بزرگان رسید <><> ز ساری و آمل به گرگان رسید
      چطور ممکن است این مسافت های طولانی را بدون دلیل طی کرده باشند ابتدا خراسان سپس ساری سپس آمل باز برگشته و به گرگان (استر آباد) روند آنهم با وجود کوهها و نا همواریها و…اگر از روی نقشه هم نگاه کنیم میبینیم این کا بسیار خنده دار است تا واقعیت.  خیلی راحت میتوانستند از خراسان به گرگان روند این بیتها نشان میدهد نه خراسان و نه گرگان و نه ساری و نه آمل هیچکدام مکانهای مورد نظر فردوسی نبوده اند بلکه اینها همگی در غرب کشور بودند.
      اگر تنها بدلیل وجود نامی بر روی شهری همه اتفاقات تاریخی را به آنجا نسبت دهیم پس با این وجود بابل شمال کشور را هم میتوانیم بجای بابل عراق جا بزنیم همینطور ده ها اسم دیگر.
   پاسخ انوش راوید:  درود و سپاس از توجه شما،  بله درست می فرمایید،  باید تحقیق های علمی در موارد تاریخ و جغرافیای تاریخی از طرف سیستم آموزشی وامانده ایران انجام شود،  که بی خیال هستند.  کارها و تحقیقاتی که علاقمندان و دوست داران ایران انجام می دهند،  خوب است اما کافی نیست.
      از نظر تحقیقات ما فردوسی در طوس کنونی بوده،  ولی داستان های تاریخی او مربوط به شهر های با نام مشابه در غرب است،  زیرا بعد از اسلام در منطقه،  بسیاری از غرب به شرق کوچ کردند،  و درست طی دو سه سده بعد از ساسانیان این کوچها اتفاق افتاد،  بگمان شواهدی ما،  نه به تحقیقات علمی پایدار نوین،  بدلیل نزدیکی زمان و مکان،  اشتباه های زیادی در تاریخ نویسی پیش آمده است.
      مانند زمانیکه مهاجمان دم دروازه تیسفون بودند،  یزدگرد برای گرفتن کمک های جنگی و لشکری به مرو می رود،  که این مرو باید همان نزدیکیها باشد،  در حدود مرز چین استان یا همان استان های مرکز ایران.
      امید ما به علاقمندان است،  که ضمن تحقیق های عمیق و اصولی و زیر بنایی،  به سیستم آموزشی ایران هم برای بهره برداری از کار های جدید فشار بیاورند.
   پرسش کوروش 5314:  ایا شما با سیستم آموزشی ایران همکاری می کنید؟
   پاسخ انوش راوید:  درباره کار و تبادل دانش با سیستم آموزشی ایران،  مشکل داریم،  ولی پیگیر هستیم.  تاریخ در این سیستم انرژی گرفته از تاریخ نویسی استعماری است،  و بدلایل سیاسی،  نمی توانند از این موضع دست بردارند،  ولی بمرور اشخاصی از این سیستم دارند متوجه می شوند،  و نیز تعدادی از دوستان ما مشغول تنظیم برنامه های کار با آنها هستند،  مانند در اینجا.
   پرسش بلوچ 5315:  بلوچ و اشکانیان به چه معنی است
   پاسخ انوش راوید:  از نظر من اشکانیان نام یک طایفه و مردم ولایت خاص نیستند،  اشکانیان میترایی بودند:
اشکانیان = اسکانیان = پیروان پاکی.
اشک = اسک = پاکی.
دین میترایی در نهایت مسیحی شد و بخشی اسلامی.
بلوچ = سرزمین پربرکت،  سرزمین مقدس.
ب = آب، دارای برکت،  در ابتدای بلد، بلخ و..
لوچ = لو + چ.
لو = هیبت، هیکل، بدنه،  مانند لولو.
چ = خوراکی، چیدنی، دارای بار حیات.
بلوچ  یا بلوچی = مردم سرزمین مقدس پر برکت.
      من مشغول تحقیق هستم،  که فرعونی که در مصر با موسی در افتاد،  در قلعه سپیدان دژ یا اسپیددژ بزمان ایرانشهر بلوچستان بود،  و تمام اتفاقها در بلوچستان بود،  مصر نیز در بلوچستان بود،  و بقیه داستان ها و دروغ های غربی است،  که این مصر را به کشور مصر برده و گفته اند.
لوت = بدنه یا زمین خشک.  لو + ت = زمین بی حاصل.   
      جهت اطلاع عمومی بیشتر ریشه یابی واژه ها در اینجا.
   پرسش بهزاد 5316:   میخواستن بپرسم این خط آریایی که داریوش در کتیبه اش گفته همون خط آرامی هست؟ و اینکه در قوم های قدیم فنیقی ها تنها قوم سامی بوده که صلیب شکسته توی آثارشون هست. آیا آریایی نبودن؟ و این که این خط و زبانی که داریوش گفته به همه جا فرستادم چطور بوده، آخه نمیشه همچین تمدن و نژاد کهنی مثل آریایی های خط از خودشون نداشته باشن و آثار هخامنشی مثل سکه ها همه به همین خط به اصطلاح آرامی هست، سپاس.
   پاسخ انوش راوید:  آرام از شهر های خوزستان بود،
   آرام = رام بالا،  آرامش بالا.
   آرامش = آرام + ش.
   رامسر، رامهرمز، رامشیر، رامیان و… همه شهر های ایرانی است.
   آرام کاملاً ایرانی است نه غیره،  در اینجا.
      سام نیز کیان ایرانی است،  و در شاهنامه آمده،  تا هزاره سوم خورشیدی ایرانی هنوز زبان ها و ملتها از هم جدا نشده بودند،  و همه در مناطق حوزه آبریز خلیج فارس زیر ارتفاع 700 متر متمرکز بودند،  و همه مردم ار یا ایر بودند،  سپس با دور شدن و جدا افتادن ملتها از یکدیگر گویشها هم پدید آمدند.  داستان های سامی و حامی این چیزها از گفته های دینی هستند،  و کسانی که در این باره در کتب دینی قدیم نوشته اند،  اطلاعات کمی از گذشته و تاریخ داشتند،  و چیزهایی سرهم کرده و گفته اند،  و آدم عاقل و محقق و متخصص باور نمی کند.
 
مستند های مربوط
مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری
 
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری وبلاگ بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت علم مربوطه وبلاگ،  با استراتژی مشخص یاری نمایید.
   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
ارگ ایران   http://arqir.com
 
این نوشته در پرسش و پاسخ ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.