تاریخ کمپانی هند شرقی بریتانیا

تاریخ کمپانی هند شرقی بریتانیا
   پیش گفتار
      امروزه بسیار می شنویم،  که دنیا در ادامه قرن 21 دارد بدست شرکتها می افتد،  اولین شرکت مهم که در جهان تاخت،  کمپانی هند شرقی بریتانیا بود.
داستان شرکت هند شرقی بریتانیا
      کمپانی هند شرقی بریتانیا   The British East India Company و یا شرکت جانJohn Company    یک شرکت سهامی عام بود،  که در ۳۱ دسامبر ۱۶۰۰ میلادی،  یک امتیاز نامه سلطنتی بمنظور کسب تجارت،  در هندوستان از ملکه الیزابت اول دریافت کرد.  با این امتیاز نامه شاهی،  کمپانی هند شرقی نوظهور، تبدیل به چیزی شد،  که در عمل زمام امور هندوستان را برعهده گرفت،  و نقش پشتیبان حکومتی و نظامی را،  تا هنگام انحطاط در ۱۸۵۸ و نهایت 1874 در دست داشت.
   عکس خانه هند شرقی در خیابان لیدنهال لندن،  پس از بازسازی در ۱۷۹۹-۱۸۰۰ ،  و عکس تعدادی مستشار بریتانیایی،  تهران در 1305 خورشیدی،  عکس شماره 5726.
      مرکز این کمپانی که مسئول آفرینش استعمار بریتانیا گردید،  در لندن قرار داشت،  و در ۱۷۱۷،  فرمان سلطنتی از فرمانروای پارسی گورکانی کشور هندوستان دریافت کرد،  که این کمپانی را از پرداخت عوارض واردات کالا به بنگال معاف می‌ کرد.  این یک مزیت عالی در سیاست و بازار هندوستان بود،  پیروزی قطعی سر روبرت کلیو در نبرد پلاسی در ۱۷۵۷،  عامل اصلی در بنیان ‌گذاری نیروی نظامی کمپانی هند شرقی بود.  فرانسوی‌ها در حدود ۱۷۶۰،  به بیرون از هندوستان رانده شدند،  و فقط تعدادی تجارت خانه‌ در کرانه ‌هایی همانند پوندیچری داشتند.
    از ابتدای قرن 18 میلادی این کمپانی در تاریخ و سرنوشت ایران تأثیر بسزایی داشت،  که به مرور می نویسم و ادامه می دهم.
سبز= جنگل های شمال ایران، سفید= آسمان شفاف مرکز ایران، قرمز= سرخی فجر خلیج فارس
    توجه:  اگر وبلاگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبلاگ و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبلاگم بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
ارگ   http://arq.ir
این نوشته در تاریخ جهان ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.