تاریخ چادر و پوشش گشاد در ایران

تاریخ چادر و پوشش گشاد در ایران
پیش گفتار
      تاریخ چادر و پوشش گشاد و حجاب قبل از اسلام در ایران،  نیز بنا به شرایط جغرافیایی و مسلکی وجود داشته است.  ابتدا تمدن های کهن ایران در حاشیه خلیج فارس شکل گرفتند،  در آن دوران آب و هوای ناحیه تمدنی حاره ای بود،  و نیاز به پوشش های ضخیم،  که نبود هیچ،  بلکه اینگونه پوششها مزاحمت ایجاد می کرد.  سپس بعد از طوفان بزرگ جمعیت طی هزارها در تمام ایران و جهان پخش شدند،  در اینجا،  و نیاز های جغرافیایی و مسلکی جدید هم ایجاد شد،  و پوشش های جدید نیز از این نیازها پدید آمدند.
تصویر مهر هخامنشی،  عکس شماره 3449.
   توجه:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
لوگو تاریخ را علمی بدانید نه داستان روی داستان،  عکس شماره 1618.
این صفحه پیوست تاریخ ایران است.
ادامه پیش گفتار در اینجا.
بنا به روایت آثار
تصویر حاشیه و منجق و پولک دوزی در تصویر یک الهه میترایی،  عکس شماره 4284.
تصویر تندیس با پوشش شنل،  عکس شماره 4285.
تصاویر مختلف نشان شنل های شانه و…،  عکس شماره 4286.
تصویر مجسمه مینیاتور از زن نشسته حجاب سر
   تصویر مجسمه مینیاتور از زن نشسته حجاب سر،  حدود 2350 – 2250 قبل از میلاد،  موزه ادلب سوریه،  عکس شماره 4287.
   تصویر جزئیات رونمایی از گلدان چارگوش،  قرن 17 قبل از میلاد،  موزه تمدن آنکارا،  عکس شماره 4288.  
تصویر نقاشی از یک راهبه،  گالری رم،  عکس شماره 4289.
      در دوران های تاریخی،  مانند این زمان در کشور های خاورمیانه پول مفت نفت نبود،  که براحتی بتوانند با پوشش های سراسری،  در زیر کولر یا با اتوموبیل های جدید روزگار بگذرانند.  زنان در طول تاریخ،  باید بسختی در مزرعه و خانه و طویله کار می کردند،  و در نقاط گرم مانند مناطق جمعیتی جنوب ایران،  در آثار تاریخی کمتر به پوشش های سراسری بدن مردانه و زنانه طبقه پائین برخورد می کنیم.
تصویر سوار زن با حجاب دوره هخامنشی، احتمالا قرن 5 قبل از میلاد،  عکس شماره 4291.
      تعدادی از مجسمه های هخامنشی در مقبره یا معبد ساتراپ محلی  Daskyleion  نزدیک Ergili  در ترکیه کشف شده،  که صفی از زنان سوار بر اسب را نشان می دهد.  احتمالا بخشی از یک مراسم تشییع جنازه زنان است.
   تصویر همسر ساتراپ صیدا جنوب لبنان
   تصویر همسر ساتراپ صیدا جنوب لبنان در سنگ مرمر تابوت،  اواخر 5 قبل از میلاد،  موزه باستان شناسی استانبول،  عکس شماره 4292.
      در دوران هخامنشی تصاویر زنان در مهر و موم های متعدد و مجسمه ها، ظاهر می شوند،  برخی از زنان با لباس حجاب و برای تاج گذاری یا در مسند نشان داده می شوند.  برای مثال:  یک مهر از سنگ،  یک زن بر مسند نشسته حجاب با تاج دارد،  در اینجا.  در طرح فرش پازیریک یک طرح تکراری از زنی با چادر و تاج در چهار طرف قالی دیده می شود.
تصویر چهار زن ایستاده در مقابل یک آتشدان،  با حجاب های سراسری بلند،  عکس شماره 4293.
تصویر زنان با حجاب کامل از یک نقاشی آبرنگی قرن 5 قبل از میلاد،  عکس شماره 4294.
تصویر کنده کاری سبک سنگ آهک از یک نوازنده زن محجبه دوره کوشانی،  قرن یک ق، م،  در موزه ارمیتاژ،  سنت پترزبورگ،  کاوش های باستان شناسی،  ترمذ،  جنوب ازبکستان. عکس شماره 4295.
تصویر مجسمه های زنان محجبه در گورستان زیرزمینی پالمیرا، سوریه،  عکس شماره 4296.
   تصویر سنگ مرمر سفید "الهه نساء"، حک شده در پایتخت اشکانیان نساء،  قرن 2 قبل از میلاد،  موزه ملی ترکمنستان، عشق آباد،  عکس شماره 4297.
   تصویر چنگ نواز زن،  موزاییک کف ساسانی،  ایوان کاخ شاپور اول، بیشابور،  موزه لور،  عکس شماره 4298.
      تصویر زن روی یک گلدان خاک رس نقاشی ساسانی،  زن پشت سر نیز محجبه است،  کاوش های باستان شناسی از بودایی گنبد، مرو،  موزه ملی ترکمنستان، عشق آباد. عکس شماره 4299.
تصویر ظرف با زنان محجبه،  دوران ساسانی،  عکس شماره 4301.
تصویر عزاداران بی چهره کشور لیبی،  عکس شماره 4302.
تصویر زن محجبه شهر سیرین
تصویر زنان محجبه شهر سیرین شمال شرق کشور لیبی،  عکس شماره 4303.
      برای اطلاعات بیشتر با اندیشه تحقیقاتی،  در جستجوها مطالب و عکس های بیشتری بیابید،  بزبان انگلیسی بنویسید:  تاریخ حجاب،  چادر و پوشش گشاد،  مجسمه های محجبه،  و غیره.   من کلی عکس و مطالب گرد آوردم،  و فقط تعدادی از آنها را در این صفحه گذاشتم،  تا مسیر رشد و تکامل را نشان دهم.  این مسیر پوشش و حجاب صرفاً دینی یا مسلکی نیست،  بلکه بنا به شرایط ساختارهای تاریخی اجتماع،  و نیز جغرافیایی طبیعی و انسانی،  تغییرات عمده ای داشته و دارد و خواهد داشت،  و نباید فسیل شده در یک دانش بود.
   تصویر انوش راوید در یک دریاچه خشک شده ایران،  با نوشته:  سطحی نگری بلای قرن 21.  عکس شماره 8402.
مستند های مربوط
مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری
 
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری وبلاگ بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت علم مربوطه وبلاگ،  با استراتژی مشخص یاری نمایید.
   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
ارگ ایران   http://arqir.com
 
این نوشته در تاریخ ایران ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.