گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک

 گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران نیازمند برنامه های پیچده جدید است،  تا در جهان پر رقابت امروز در این زمینه بتوان خودی نشان داد.
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران
پیش نویس
       گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران نیازمند برنامه های پیچده جدید است،  تا در جهان پر رقابت امروز در این زمینه بتوان خودی نشان داد.  مقاله گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در این باره است.
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران
تصویرانوش راوید در یک سایت تاریخی،  در اینجا.  عکس شماره ۳۶۷۷.
   توجه:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران
لوگو ایران را بدرستی بشناسید،  عکس شماره ۱۶۱۷.
این برگه پیوست لینک زیر است:
. . . ادامه دارد و بازنویسی می شود . . .
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران
حمله بومیان وحشی
      در فیلمهای خبری و مستند و غیره می بینیم،  که کشورها برای جلب گردشگر چه کارهای مهمی می کنند.  از ساختن مجتمع های گردشگری و هتلهای بسیار بزرگ،  تا روستاهای دور دست که بشکل سنتی آماده شده برای توریسم.
      در یک فیلم دیدم در کنیا گردشگران خارجی را به روستاهای دور دست می بردند،  آن روستاها و مردم را بصورت بومیان چند هزار سال پیش وحشی درآورده بودند.  به گردشگران می گفتند که اینها خیلی خطرناک و آدم خوار هستند.  وقتی اتومبیلهای توریستها به نزدیکی روستا می رسید،  عده ای بومی با نیزه ها به آنها حمله،  و نگهبانان تور متقابل تیراندازی می کردند.  صحنه جنگ با بومیان را بقدری واقعی بنمایش درآورده بودند،  که توریستها وحشتزده می شدند جیغ می کشیدند،  و حتی غش می کردند.  ولی هر دفعه تعداد بیشتری برای اینگونه تورها ثبت نام و برای دیدن قبایل اولیه وحشی کلی پول می داند.
…….
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک
      ما در ایران کلی امکانات گردشگری داریم،  ولی هیچ طرح و برنامه رقابتی برای این امکانات وجود ندارد.  گویا در یک شیوه توریسم کلاسیک قرن بیست گیر یا گیرپاش شده،  و هیچ پیشرفتی وجود ندارد.  توریسم کلاسیک قرن بیست شامل یک سری نقاط دیدنی همیشگی و تکراری و خسته کننده برای قرن بیست و یک است.
      باید از امکانات گردشگری در ایران با دید گردشگری روشنگر استفاده نماییم،  یعنی دیدگاه جدید از ایران و نقاط و مردم و تاریخ برای گردشگر ترسیم کرد.  دیده ام گردشگران را به موزه ها و آثار معروف و شناخته شده تاریخی می برند،  و همان حرفهای تکراری یکصد سال گذشته را می زنند،  که در اینترنت و کتابها و فیلمها فراوان وجود دارد.  یعنی شرایط کسل کننده برای گردشگر است،  که هیچ تشویقی برای ادامه و رشد توریسم در ایران وجود ندارد.
       بمنظور گردشگری روشنگر نوین،  نیازمند داشتن بینش جدید به این موضوع است.  متعاقب این بینش درک و دانش جدید فرارتر از دانشهای موجود می خواهد.  مثلاً در مورد تعریف های تاریخی از آثار،  باید از تاریخ متفاوت دانست،  و به نوشته ها و گفته های تاریخی کلاسیک قرن بیست بسنده نکرد.  همچنین باید آثار تاریخی مهم پنهان و ناگفته را شناسایی کرد،  و از آنها دانست.  در این مورد مطالعه تارنمای ارگ ایران کمک بزرگی است.
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران
جاهای دیدنی بکر و مهم
       در کشور بزرگ و زیبای ایران،  جاهای گردشگری فراوان است،  ولی بیشتر گردشگران نقاطی که به آنها اهمیت ویژه داده شده را می شناسند،  و می روند و می بینند.  بعضی جاها وجود دارند،  که دورتر از شهرهای بزرگ و یا مسیر راه های اصلی هستند،  ولی نقش بسیار مهمی در تاریخ ایران و جهان داشتند.
      چند جای دیدنی ایران از جنوب تهران بزرگ تا زابلستان مانند:
   قلعه ایرج:  قدیمی ترین و بزرگترین قلعه تاریخ جهان،  از این قلعه بعنوان یکی از کشورهای اولیه جهان و زادگاه فریدون نابودکنند ضحاک و دینهای بت پرستی است،  مشروح در اینجا.
   کوه نقارخانه:  در این کوه آثار تاریخی فراوانی وجود دارد.
   برج طغرل:  و بازار و کوچه های قدیمی شهر ری،  مشروح در اینجا.
   تپه میل:  آتشکده بهرام و آتشکده ری هم گفته می شود.  درباره این عبادتگاه باستانی بشدت دروغ نویسی شده.  در واقع اینجا بزرگترین محل عبادی در چین استان بود،  و تا دویست سال پیش خاقان چین به زیارت اینجا می آمده،  مشروح در اینجا.
   دریاچه حوض سلطان:   با مساحتی حدود ۳۳۰ کیلومتر مربع، به دریاچه قم، دریاچه شاهی و  دریاچه ساوه،  نیز مشهور است.
   شهر قم:  دیدنیهای شهر قم.
   مسجد جمکران:  یعنی کرانه جم،  جم پادشاه باستانی ایران،  که در داستانهای تاریخی آمد کنار دریای چین کشته شد،  مشروح در اینجا.
   دریاچه نمک:  این دریاچه بخشی از کویر نمک است،  که در شرق قم واقع شده و فقط زمستان ها آب دارد.  حضور ورقه های نمک و برداشت آن که از اوایل تابستان در منطقه جنوبی این دریاچه آغاز می شود،  دیدنی است.
   غار کـَهـَک:  در ۳۰ کیلومتری جنوب قم واقع است،  و یکی از آثار طبیعی و باستانی به شمار می رود.
   غار وشنوه:  در ۶۰ کیلومتری قم در کوه اردهال چهار غار قرار دارد،  که در داخل یکی از آنها منبع عظیمی از آب وجود دارد . این آب از شکاف کوه سرازیر می شود،  و به صورت چشمه فوران می کند.
   غار نیاسر:  یکی از عجایب و جاذبه‌های محبوب،  با قدمتی  گردشگری نزدیک به ۲۰۰۰ سال برخوردار بوده،  که به دست بشر، احداث شده است.
   شهر کاشان:  دینیهای این شهر و روستاهای معروف کاشان زیاد شهر،  این شهر مرکز اصلی همو ساپین کاسی است،  نام کاس یا کاز در بسیاری از نامهای جهان نشان از این مبدا دارد،  مانند دریایچه کاسپین.
   تپه سیَلْک:  نام نخستین تمدن ایرانِ مرکزی در کاشان است،  که در جنوب غربی این شهر قرار دارد. محوطهٔ باستانی سیلک که در منطقهٔ فینِ کاشان واقع شده قدمتی در حدود ۷ هزار سال دارد.  بنا به بعضی از نظرها شهر اروپا در تاریخ همین جا بوده است،  مشروح در اینجا.
   شهر نوش‌آباد:  شهری زیرزمینی با عمقی از چهار متر تا هجده متر،  که تماما توسط بشر احداث شده است.  این شهر زیرزمینی در سه طبقه و متشکل از فضاهای مختلفی از جمله اطاق، کانال‌های متعدد، راهرو، چاه‌ها و بخش‌های دیگری است،  که هر کدام از این طبقه‌ها توسط چاه‌های عمودی شکل به یکدیگر متصل است.
   شهر اراک:  دیدنیها این شهر و روستاهای اراک زیاد است.  اراک در گذشته سلطان آباد نام داشت،  و مرکز چین استان بود،  و تا دویست سال پیش خاقان چین در این شهر اقامت می کرد.
   آتشکده آتشکوه:  یکی از مهم‌ترین آثار بجا مانده از دوران باستان در ایران است،  که در نزدیکی شهر نیم‌ور در استان مرکزی قرار دارد.  از این دست آتشکده ها در چین استان ایران زیاد است و با دروغ می گویند از زمان ساسانیان مخروبه است،  درصورتیکه تا همین دویست سال پیش دایر بودند.
   نیم‌وَر یا نیمه‌ور:  شهری مهم و تاریخی با دیدنی های زیاد است.  در قرن حاضر نام شهر تاریخی نی ور را به اشتباه نیمه ور کرده اند.  نی ور یعنی جایگاه عبادی.
   معبد خورهه:  به دروغ می گویند مربوط به دوره سلوکیان است درصورتیکه یک معبد میترایی است که تا قرون میانه از آن استفاده می شد.
   قلعه دختر:  یکی از مهمترین آثار شگفت‌انگیز معماری کشور در مناطق مرتفع و سخت‌گذر ایران است.  این دست قلعه دخترهای ایران همگی مربوط به عبادتگاه های میترایی و آب و باران در ایران هستند.  در قرن حاضر داستانهای دیگر برای آنها نوشته اند.
   سنگ‌نگاره‌های تیمره:  سنگ‌نگاره‌های بی‌شماری در منطقه تیمره پیشینهٔ وجود تمدن کهن در این منطقه را نشان می‌دهد.
   خمین و گلپایگان:  دیدنهیا بکر و زیاد دارند.
   شهر اصفهان:  مرکز دیدنیهای تاریخی ایران،  و مرکز تجاری و جمعیتی تاریخی ایران و مرکز چین استان.  این شهر در گذشته،  جی نام داشت،  که با آواهای مختلف در طول هزارها چی، چین، وی، وین، و..  گفته شده.  مهاجران این شهر نام و هویت شهر را به وین در اروپا بردند.  اروپایی که قبل از این مهاجران سیلک نام آنرا از اروپه خود به آن گذاشته بودند،  و با آوای مختلف در طول تاریخ یورپ و یورپه و… گفته شده.
   مرودشت فارس:  مرکز پایتخت باستانی پارس،  که استخر یعنی جایگاه پاکی در آن است،  مهاجران پایتخت پارس نام خود را به اروپا بردند،  و  بر شهری گذاشتند که با کمی تغیر آوا در طول هزارها  پاریس گفته شد.
   شهر شیراز:  شیر یا شر به معنی تقسیم و بریده بریده است،  اینجا محل بریده شده راه ها کشور پارس بود شهری با دیدنی های بسیار.
…………
   برچسبها:  گردشگری روشنگر، توریسم کلاسیک، حمله بومیان، بومیان وحشی، دیدنیهای ایران، دیدنیهای بکر، مسیر گردشگری، گردشگری خشن، شهر وحشی.
………..
گردشگری روشنگر توریسم کلاسیک در ایران
مستند های مربوط
مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری
 
……………………….
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه ۱:  اگر وبسایت ارگ ایران به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه ۲:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری ارگ ایران بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید.  در جهت دانش مربوطه وبلاگم،  با استراتژی مشخص یاریم نمایید.
   توجه ۳:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.
ارگ ایران   http://arqir.com
 پرسشهای خود را ابتدا در جستجوهای این تارنما بنویسید،  به احتمال زیاد پاسخ خود را می یابید

 

. . جهت آینده ای بهتر،  دیدگاه خود را بنویسید،  و در گفتگو های تاریخی شرکت کنید . .
این نوشته در تاریخ ایران ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *