آثار ساسانی موزه ارگ ایران

سالن مجازی دوران شاهنشاهی ساسانیان
از 1800 تا 1300 سال پیش
پیش گفتار
. . . این صفحه بزودی کامل پست می شود و ادامه دارد . . .
بشقاب سیمین
   عکس بشقاب سیمین مربوط به دوره ساسانی با نقش نوازندگان دوستان به نقش خوشه گندم و درخت روی بشقاب توجه بفرمایید که نمونه از هنر نمادین این دوران را به تصویر کشیده است.  درخت انگور در این دوره نمودی از درخت بهشتی بوده است.  برخی این نقش را درخت زندگی گفته اند که نمودی از پیوند زمین و آسمان است،  که بنده بعید می دانم زیرا درخت زندگی میان تصاویر دوکاهن و جانوران افسانه ای مثل بز وحشی و شیر دال و … می آید.  گندم نشانه برکت و باروری بوده است.
جام نقره ای
   عکس جام نقره ای ساسانی اردشیر دوم قبل از خدای زرتشتی آناهیتا سوار شیر، و داشتن خورشید در دست راست قدیمی ترین شیر و خورشید.
تکوک بز
   عکس تکوک طلا و نقره به شکل بز، اندازه:  15.5 در 25.4 سانتی‌متر،  قدمت: سده‌ 54 خورشیدی ایرانی،  منطقه‌ جغرافیایی ایران یا افغانستان، محل نگهداری موزه‌ اسمیتسونیان،  عکس شماره 5388.
بشقاب نقره
   عکس بشقاب نقره ساسانی با نقش فلوت زن سوار بر اژدها،  قطر 22.5 سانتی متر، متعلق به نیمه نخست سده 57 خورشیدی ایرانی،  یافت شده در تاتارستان،  موزه آرمیتاژ،  عکس شماره 5389.
سرستون ساسانی
عکس سرستون ساسانی در طاق بستان،  عکس شماره 5390.
تنگ ساسانی
  عکس تنگ نقره طلا کاری شده با نقش موجود افسانه ای‌، هنر ساسانی، سده 54 تا 57 خورشیدی ایرانی، موزه‌ ارمیتاژ،  عکس شماره 5392.
سگک طلایی
   عکس یک سگک کمربند شاهی طلایی خروس نشان،  با تزیین بیش از چهل تکه یاقوت سرخ مربوط به شاهنشاهی ساسانیان،  عکس شماره 5362.
ریتون سنگی
   عکس یک جام ریتون از سنگ شفاف،  سده 55 خورشیدی ایرانی،  عکس شماره 5365.   در قسمت پوزه حیوان لایه نازک طلا بکار رفته است.  جام هاى ریتون دیگرى با این شکل و جنس نقره و طلا در ایران کهن کشف شده است،  اما این اثر سنگى یک شاهکار دیگریست.
بشقاب طلا
   عکس بشقاب طلاى منقوش به شاه ساسانى خسرو پرویز در حال شکار در نخجیرگاه سلطنتى،  که دشت فراخ و پر از انواع گونه حیوانات است،  در موزه رضا عباسى تهران نگهداری می شود،  عکس شماره 5366.
بشقاب نقره
   عکس بشقاب نقره دوره ساسانی با نقش عقاب،  که بانویی را در چنگال خود نگهداشته است،  و اکنون در موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ قرار دارد.  قطر بشقاب 22 سانتی متر است،  و نقش آن عقابی را نشان می دهد،  که با چنگال های خود زنی را نگه داشته است،  در حالی که زن با دست راست خود غذایی را در جلوی منقار عقاب گرفته است.  در پایین تصویر دو شخص دیگر با تبر و کمان به چشم می خورند،  کل تصویر با دو درخت زندگی احاطه شده است.  عکس شماره 5594.
جام شیشه ای
عکس جام شیشه ای، هنر ساسانی، ۲۲۴-۶۵۱ بعد از میلاد،  عکس شماره 5598.
شرابدان نقره
5610
   عکس شرابدان نقره ساسانی با نقش پرنده،  اندازه 17.2 در 10.2 سانتی متر،  قدمت 226 تا 651 میلادی، یا دوره ساسانی،  محل نگهداری موزه هنر های زیبای بوستون.  عکس شماره 5610.
گردنبند طلا
عکس گردنبند طلای
   عکس گردنبند طلای ساسانی با نگین هایی از سنگ لاجورد،  که بر یکی از آنها چهره خسرو پرویز و آن دو دیگر به نقش سر شیر مزین گردیده است. محل نگاه داری موزه رضا عباسی تهران،  عکس شماره 5614.
بشقاب زرین
   عکس بشقاب زرین شاه ساسانیان،  خسرو انوشیروان نشتسته بر تخت در میان.  از زر، نارسنگ (لَعل)، کریستال و شیشه.  این کار با ارزش هنری هم از دید تکنیکی – cameo برای نمونه،  هم از دید گرایش و "سلیقه" هنری دربار پادشاهان ساسانیمان در کابینه پول و مدال و باستان فرانسه،  در پاریس نگهداری می شود.  عکس شماره 5620.
سیمرغ در سینی
   عکس ﺳﻴﻨﻰ ﻃﻼیی با ﻧﻘﺶ ظریف و زیبای ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺳﻴﻤﺮﻍ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ دوران ﺳﺎﺳﺎنی،  در موزه رضا عباسی تهران نگهداری می شود،  عکس شماره 5397.
لیوان شیشه ‌ای
   عکس لیوان شیشه ‌ای قرن 52 تا 54 خورشیدی ایرانی،  هنر اشکانی یا ساسانی،  عکس شماره 5208.
بشقاب شکار
   عکس بشقابی با طرح شکار پادشاه ساسانی،  جنس:  طلا، نقره، جیوه،  سبک: منبت کاری سیاه قلم،  محل نگهداری: موزه متروپلیتن شهر نیویورک،  ایالات متحده امریکا،  عکس شماره 5230.  با توجه به سال تخمین زده شده برای ساخت این بشقاب احتمال می رود که این پادشاه شاپور دوم ساسانی باشد.
شمشیر ساسانی
تصویر شمشیر ساسانی،  عکس شماره 5238.
تنگ آبخوری
   تصویر تنگ آبخوری اتاق خواب سلطنتی ساسانی باطرح رقص یک بانو،  جنس طلا و نقره و جیوه،  محل نگهداری موزه متروپلیتن شهر نیویورک،  ایالات متحده امریکا.
سکه ساسانی
   عکس سکه با تصویر پوران دخت بر سکه،  در موزه سن پترزبرگ کشور روسیه نگهداری می شود،  عکس شماره 5621.
بشقاب ساسانی
   تصویر بشقاب با نقش اسب،  جنس نقره و طلا،  قطر  21.8 سانتی‌متر،  قدمت 700 میلادی ایران،  محل نگهداری موزه‌ اسمیتسونیان،  عکس شماره 5260.
یک اثر ساسانی
عکس شماره 5262.
کاسه سنگ مرمر
تصویر کاسه سنگ مرمر شفاف،  عکس شماره 5263.
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه:  اگر وبسایت به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
ارگ   http://arq.ir
 
این نوشته در تاریخ ایران ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.